Venkovní výběh jako ráj pro slepice

Vytvoření optimálního venkovního výběhu pro slepice je klíčovým prvkem pro zajištění zdravého a šťastného života vaší drůbeže. Bezpečné prostředí s dostatkem prostoru není jen základem kvalitní péče o slepice, ale přináší také výhody pro vás jako chovatele. Existuje několik druhů venkovních výběhů pro slepice, kovové výběhy pro slepice, přenosné výběhy a kryté výběhy pro slepice. Ale jaký výběh pro slepice je ten správný? Pojďme se společně podívat na faktory, které je dobré vzít v úvahu pro venkovní výběh pro slepice.

rowan-blog-slepice

Není výběh jako výběh

Venkovní výběh pro slepice je široký pojem a je nutné zvážit několik klíčových faktorů, včetně velikosti, materiálu, zastřešení a možnosti manipulace. Je nezbytné si před nákupem dobře promyslet, jaký venkovní výběh chceme, kolik slepic chcete chovat, a zohlednit tak potřebný prostor, materiál výběhu a možnost jeho umístění. Mějte také na paměti budoucnost – zda plánujete rozšíření chovu nebo zůstanete u menšího počtu drůbeže. Neuvážený výběr výběhu může přinést více problémů než užitku. Pro usnadnění výběru si detailně rozebereme jednotlivé faktory:

 1. Velikost výběhu – podle počtu slepic

  Jedním z klíčových faktorů je velikost výběhu pro slepice. Optimální velikost závisí na počtu slepic, které chováte. Každá slepice by měla mít alespoň 1 až 2 metry čtverečních prostoru pro pohyb, hledání potravy a broušení drápků. Při výběru velikosti zvažte i výšku výběhu a jeho umístění – bude-li sloužit pouze jako přechodné stanoviště, můžete zvolit nižší výběh. Pro spojení s kurníkem nebo jako součást výběhu může být vhodnější vyšší konstrukce.

 2. Materiál výběhu – robustnost a odolnost

  Materiál výběhu je rozhodujícím faktorem. Kovové výběhy s čistě drátěným nebo PVC potaženým pletivem jsou odolné a stabilní, ale mohou být těžší. Při výběru materiálu zohledněte povětrnostní podmínky – pro kovové výběhy je vhodné povrchové ošetření (např., pozink nebo PVC potah). Dávejte pozor na velikost ok, aby neumožňovala vstup škůdcům a ptákům.

 3. Zastřešení výběhu – ochrana nejen před nepříznivými podmínkami

  Zastřešení výběhu je důležité pro ochranu slepic před nepříznivým počasím. Krytý výběh pro slepice poskytuje ideální útočiště při dešti a zabraňuje úniku drůbeže. Zvažte, zda potřebujete stálé nebo přenosné zastřešení. Dobrým řešením může být stínící plachta, kterou můžete umístit podle potřeby.

 4. Nepřenosný a přenosný výběh pro slepice– volba podle potřeb

  Přenosné výběhy jsou skvělou volbou pro ty, kteří často mění umístění výběhu nebo potřebují snadné přesuny. Vyberte lehčí a menší konstrukci, kterou snadno uzvednete. Přenosný výběh pro slepice je ideální pro menší zahrady. Naopak nepřenosné výběhy poskytují stálé útočiště a bezpečné prostředí pro pohyb slepic. Kurníky s výběhem jsou vhodné pro malé zahrady, zatímco venkovní výběhy nabízejí prostornější možnosti pro větší hejno slepic.

 5. Vybavení výběhu – zajištění pohodlí

  Bez ohledu na typ výběhu je důležité zajistit dostatečné vybavení. Klíčovými prvky jsou snášková hnízda pro pohodlí slepic při snášení vajec a dostatek krmítek a napáječek pro všechny slepice.

blog-slepice

Celkově je rozhodující nejen výběr vhodného výběhu, ale také pečlivé plánování umístění a zajištění bezpečného a příjemného prostředí pro slepice. Venkovní výběh pro slepice přispěje k celkové pohodě slepic a odmění se Vám na kvalitě snášky a zdraví hejna.

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY

Potřebujete poradit nebo objednat?